X, K, Ka, G co to vlastně znamená
Radar je zkratka pro RAdio Detection And Ranging a je to použití rádiových vln k určení dosahu, polohy a rychlosti objektu. Policie používá radar tak, že zaměřuje rádiové vlny na oblast (nebo objekt, jako je auto) a poté měří rádiové vlny, které se odrážejí zpět. Pomocí Dopplerova jevu pak mohou určit rychlost objektu.
Policie používá radarovou „pistoli“, kterou vynalezl Bryce K. Brown v březnu 1954. Většina radarových zbraní, které dnes používají orgány činné v trestním řízení, je základní variací na původní konstrukci.
Radar je jednoduchý rádiový vysílač a přijímač. Vysílané rádiové vlny mají frekvenci měřenou v gigahertzích (GHz). Když se rádiové vlny odrážejí a odrážejí od objektu, dochází k mírné změně frekvence. Frekvenční posun (Dopplerův jev) je měřen radarovým dělem a je stanovena rychlost objektů.
Frekvence používané radarovými měřiči se nazývají radarová pásma. Pásmo X bylo kdysi nejběžnější, ale stává se spíše vzácným, protože je velmi snadno detekováno radarovými detektory. Pásma K a Ka používají frekvence, které je mnohem obtížnější detekovat a jsou nyní běžnější.
- Pásmo X je v pásmu 8,0 až 12,0 GHz (nejběžnější je 10,5 v USA / 9,4-10,6 v Evropě)
- Pásmo K je v pásmu 18 až 26,5 GHz (nejběžnější je 24,12 – 24,17 v USA / 24,12 – 25,15 v Evropě)
- Ka pásmo je v pásmu 26,5 až 40 GHz (nejběžnější je 33,8, 34,6, 34,7, 35,5, 35,7 GHz v USA / 34,0, 34,3, 35,5 v Evropě)
- Ku pásmo je v rozsahu 12 až 18 GHz (Ku se v USA nepoužívá, nejběžnější je 13,45 v Evropě)
Radarový detektor je rádiový přijímač určený k vyhledávání těchto frekvencí. Když detekuje rádiové vlny v pásmu X, K, Ka nebo Ku, vyšle upozornění a mnoho detektorů vám dokonce řekne, jak silný (blízký) je signál. Vysoce výkonné detektory jsou obvykle schopny rychleji upozornit, detekovat radar na větší vzdálenost a také lépe filtrovat falešné rádiové signály než základní konstrukce, ale všechny plní v podstatě stejnou funkci.